پوشش کولتار اپوکسی پلی‌آمین PFEP-2126

 پوشش کولتار اپوکسی پلی‌آمین PFEP-2126، بر پایه رزین اپوکسی بدون حلال و هاردنر پلی‌آمین است. این پوشش حاوی کولتار اصلاح شده بوده و به دلیل داشتن مقاومت‌های شیمیایی و میکروبی عالی، گزینه بسیار مناسبی جهت محافظت سازه‌های مدفون در خاک، مغروق و تاسیسات دریایی در معرض خوردگی شیمیایی و یا میکروبی می‌باشد.

 پوشش کولتار اپوکسی پلی‌آمین PFEP-2126، بر پایه رزین اپوکسی بدون حلال و هاردنر پلی‌آمین است. این پوشش حاوی کولتار اصلاح شده بوده و به دلیل داشتن مقاومت‌های شیمیایی و میکروبی عالی، گزینه بسیار مناسبی جهت محافظت سازه‌های مدفون در خاک، مغروق و تاسیسات دریایی در معرض خوردگی شیمیایی و یا میکروبی می‌باشد.

مصارف:

به عنوان پوشش محافظتی جهت:

  • صنایع شیمیایی، پالایشگاهی، پتروشیمی و نفت
  • سازه‌های ساحلی و فراساحلی
  • بخش‌های مختلف نیروگاه‌ها و تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب
  • لوله‌ها و مخازن ذخیره‌سازی آب و فاضلاب

خواص و مزایا:

  • مقاومت عالی در برابر عوامل خورنده میکروبی، باکتری‌ها، خزه‌ها، جلبک‌ها و …
  • مقاومت خوردگی بسیار مناسب
  • مقاومت مکانیکی بسیار مناسب
  • چسبندگی بالا به سطوح مختلف
  • High Build و قابل اجرا در ضخامت‌های بالا
  • اعمال آسان

جدول خواص (دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد):

رنگ مشکی و قهوه‌ای
براقیت نیمه براق
تعداد اجزا دو جزئی
نسبت اختلاط وزنی (جزء A به جزء B) 8 به ۱
نسبت اختلاط حجمی (جزء A به جزء B) 8/4 به ۱
درصد جامد حجمی (مخلوط دو جزء) بیش از ۹۵ %
دانسیته (مخلوط دو جزء) g/cm3 1/0 ± ۴۰/۱
ضخامت پیشنهادی فیلم خشک بیش از µm 300
پوشش تئوری با ضخامت پیشنهادی* kg/m2 42/0
زمان مجاز مصرف پس از اختلاط اجزا ۱ ساعت
زمان خشک شدن سطحی (ASTM D1640) 3 ساعت
زمان خشک شدن عمقی (ASTM D1640) 8 ساعت
زمان پخت کامل ۷ روز
مقاومت شیمیایی (ASTM D543) کاملا مقاوم
سختی SHORE D (EN-ISO-868) بیش از ۶۵
چسبندگی  X-Cut (ASTM D3359) 5A
چسبندگی Pull Off  (ASTM D4541) بیش از MPa 7
دوره انبارداری ۱۲ ماه (به دور از باد، باران و نور مستقیم خورشید و بازه دمایی ۵+ تا ۴۰+ درجه‌ سانتی‌گراد)
بسته‌بندی جزء رزین (A): kg 16

جزء هاردنر (B): kg 2

* در مقدار پوشش تئوری با ضخامت پیشنهادی، میزان پرت در نظر گرفته نشده است.

دستورالعمل مصرف:

آماده سازی سطح:

سطح باید کاملا تمیز و عاری از هرگونه آلودگی نظیر چربی، گرد و غبار، زنگ‌زدگی و بقایای رنگ‌های قبلی باشد. در صورت اجرا بر روی سطوح فلزی، سطح باید به روش بلاست تا درجه نزدیک به سفید (Sa21/2) و حصول پروفایل ۱۰۰ – ۵۰ میکرون آماده‌سازی شود. سپس از هوای خشک و تمیز عاری از روغن جهت برطرف نمودن ذرات گرد و غبار ناشی از بلاست استفاده گردد. در صورت محدود بودن سطح، می‌توان از روش‌های مکانیکی نظیر سایش برای آماده‌سازی آن استفاده نمود. در این حالت نیز سطح باید تا درجه ST3 آماده‌سازی گردد. در شرایطی ممکن است پیش‌گرم نمودن سطح موردنیاز باشد. سطح باید حداکثر ۴ ساعت پس از آماده‌سازی، پوشش داده شود. در غیراین صورت باید عملیات آماده‌سازی تجدید شود. در صورت اجرا بر روی بتن، برآمدگی‌های موجود بر روی سطح بتن با استفاده از دستگاه ساب برطرف شده و جهت رسیدن به  چسبندگی بیشتر سطح بتن با استفاده از دستگاه خراش داده شود تا پروفایل مناسب روی آن ایجاد گردد. سپس با توجه به شرایط سطح، پرایمر مناسب بر روی آن اجرا شده و در صورت نیاز با استفاده از بتونه یا ماستیک مناسب، تسطیح گردد.

در حین و پس از آماده‌سازی و همچنین در زمان اجرای پوشش، دمای سطح باید حداقل ۳+ درجه سانتی‌گراد بالاتر از نقطه شبنم باشد. رطوبت بالا ممکن است بر چسبندگی پوشش به سطح، تاثیر منفی ایجاد نماید. حداکثر رطوبت مجاز محیط ۸۵% است.

در خصوص سطوح فلزی، توصیه می‌شود در صورتی که میزان نمک سطح بیش از حد مجاز است، قبل از عمل بلاست و نیز پس از آن سطح شستشو داده شود. پس از شستشوی سطح، دوباره عمل بلاست تکرار گردد. این مراحل تا رسیدن میزان نمک موجود بر روی سطح، به بازه قابل قبول ادامه یابد.

اعمال پوشش:

این پوشش تحت هیچ شرایطی نباید رقیق گردد. پیش از اعمال، جزء A توسط همزن مناسب تا رسیدن به مخلوط کاملا همگن با رنگ یکنواخت مخلوط گردد. می‌توان جهت کاهش ویسکوزیته مواد در دمای پایین، آن را قبل از اعمال در محیطی با دمای بالا قرار داد. جهت اعمال، جزء هاردنر (B) به جزء رزین (A) افزوده شده و با استفاده از میکسر مناسب تا رسیدن به مخلوط کاملا همگن و یکنواخت همزده شود. این پوشش به صورت دستی و یا پاششی قابل اجرا می‌باشد. اجرای دستی با استفاده از قلم‌مو، غلتک، کاردک، لیسه و یا سایر ابزار موجود جهت اجرای دستی (با در نظر گرفتن ویسکوزیته) قابل انجام است. از حلال مناسب صرفا جهت تمیزکردن ابزار و وسایل اجرا استفاده شود.

موارد ایمنی:

تماس مواد با پوست و یا استنشاق بخارات ممکن است باعث آلرژی شود. تیم اجرا باید لباس و ماسک مخصوص و دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی پوشیده و  از کرم محافظتی روی پوست صورت و دست استفاده نمایند. استفاده از عینک‌های مخصوص جهت ممانعت از تماس مواد یا غبار اسپری با چشم الزامی است.

اشتراک اطلاعات این صفحه در شبکه های اجتماعی:
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp