پوشش اپوکسی پلی آمین – PFEP–۲۱۱۰

ایــن رنــگ بــر پایــه رزیــن اپوکســی دوجزئــی بــدون حــال و build High ســاخته شــده اســت. پایــه ایــن پوشــش اپوکســی پلــی آمیــن بــوده و مقاومــت شــیمیایی بالایی در برابــر مــواد مختلــف نظیــر اســیدها، قلیاهــا، حلال ها، محلولهـای نمکـی، آب و فاضـاب دارد.ایـن محصـول بـا وجـود داشـتن گرانـروی مناسـب، در سـاختار خـود هیچگونـه حلالی نـدارد.

پوشش PFEP-2110، بر پایه رزین اپوکسی بدون حلال و هاردنر پلی‌آمین با مقاومت شیمیایی بالا است. مقاومت شیمیایی عالی در کنار چسبندگی بسیار بالا به سطوح مختلف، خواص ضدخوردگی عالی و مقاومت مکانیکی بالا، این پوشش را به عنوان گزینه بسیار مناسبی جهت محافظت طولانی مدت سازه‌های مختلف فلزی و بتنی در برابر شرایط بسیار خورنده مطرح کرده است.

مصارف:

 • سطوح داخلی و خارجی خطوط لوله فولادی و بتنی
 • تاسیسات مختلف فلزی و بتنی
 • تونل‌های انتقال فاضلاب شهری و صنعتی
 • سطوح داخلی و خارجی مخازن نگهداری مواد شیمیایی
 • صنایع شیمیایی، پالایشگاهی، پتروشیمی‌ و نفت
 • نیروگاه‌ها و تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب

خواص و مزایا:

 • مقاومت شیمیایی عالی در برابر عوامل خورنده اسیدی، قلیایی و نمک‌ها
 • مقاومت خوردگی عالی
 • مقاومت مکانیکی مناسب
 • چسبندگی بسیار بالا به سطوح مختلف
 • High Build و قابل اجرا در ضخامت‌های بالا
 • اعمال آسان

جدول خواص (دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد):

رنگ قابل ارائه در رنگ‌های متنوع
براقیت براق
تعداد اجزا دو جزئی
نسبت اختلاط وزنی (جزء A به جزء B) 3 به ۱
نسبت اختلاط حجمی (جزء A به جزء B) 2/2 به ۱
درصد جامد حجمی (مخلوط دو جزء) ۱۰۰ %
دانسیته (مخلوط دو جزء) g/cm3 1/0 ± ۳۵/۱
ضخامت پیشنهادی فیلم خشک بیش از µm 200
پوشش تئوری با ضخامت پیشنهادی* kg/m2 4/0
زمان مجاز مصرف پس از اختلاط اجزا ۱ ساعت
زمان خشک شدن سطحی (ASTM D1640) 2 ساعت
زمان خشک شدن عمقی (ASTM D1640) 6 ساعت
زمان پخت کامل ۷ روز
مقاومت شیمیایی (ASTM D543) کاملا مقاوم
سختی SHORE D (EN-ISO-868) بیش از ۷۵
چسبندگی  X-Cut (ASTM D3359) 5A
جدایش کاتدی (ASTM G8) کمتر از mm 5/5 (ضخامت µm 1000)
چسبندگی Pull Off  (ASTM D4541) بیش از MPa 10
دوره انبارداری ۱۲ ماه (به دور از باد، باران و نور مستقیم خورشید و بازه دمایی ۵+ تا ۴۰+ درجه‌ سانتی‌گراد)
بسته‌بندی جزء رزین (A): kg 15

جزء هاردنر (B): kg 5

* در مقدار پوشش تئوری با ضخامت پیشنهادی، میزان پرت در نظر گرفته نشده است.

دستورالعمل مصرف:

آماده سازی سطح:

سطح باید کاملا تمیز و عاری از هرگونه آلودگی نظیر چربی، گرد و غبار، زنگ‌زدگی و بقایای رنگ‌های قبلی باشد. در صورت اجرا بر روی سطوح فلزی، سطح باید به روش بلاست تا درجه نزدیک به سفید (Sa21/2) و حصول پروفایل ۱۰۰ – ۵۰ میکرون آماده‌سازی شود. سپس از هوای خشک و تمیز عاری از روغن جهت برطرف نمودن ذرات گرد و غبار ناشی از بلاست استفاده گردد. در صورت محدود بودن سطح، می‌توان از روش‌های مکانیکی نظیر سایش برای آماده‌سازی آن استفاده نمود. در این حالت نیز سطح باید تا درجه ST3 آماده‌سازی گردد. در شرایطی ممکن است پیش‌گرم نمودن سطح موردنیاز باشد. سطح باید حداکثر ۴ ساعت پس از آماده‌سازی، پوشش داده شود. در غیراین صورت باید عملیات آماده‌سازی تجدید شود. در صورت اجرا بر روی بتن، برآمدگی‌های موجود بر روی سطح بتن با استفاده از دستگاه ساب برطرف شده و جهت رسیدن به  چسبندگی بیشتر سطح بتن با استفاده از دستگاه خراش داده شود تا پروفایل مناسب روی آن ایجاد گردد. سپس با توجه به شرایط سطح، پرایمر مناسب بر روی آن اجرا شده و در صورت نیاز با استفاده از بتونه یا ماستیک مناسب، تسطیح گردد.

در حین و پس از آماده‌سازی و همچنین در زمان اجرای پوشش، دمای سطح باید حداقل ۳+ درجه سانتی‌گراد بالاتر از نقطه شبنم باشد. رطوبت بالا ممکن است بر چسبندگی پوشش به سطح، تاثیر منفی ایجاد نماید. حداکثر رطوبت مجاز محیط ۸۵% است. در خصوص سطوح فلزی، توصیه می‌شود در صورتی که میزان نمک سطح بیش از حد مجاز است، قبل از عمل بلاست و نیز پس از آن سطح شستشو داده شود. پس از شستشوی سطح، دوباره عمل بلاست تکرار گردد. این مراحل تا رسیدن میزان نمک موجود بر روی سطح، به بازه قابل قبول ادامه یابد.

اعمال پوشش:

این پوشش تحت هیچ شرایطی نباید رقیق گردد. پیش از اعمال، جزء A توسط همزن مناسب تا رسیدن به مخلوط کاملا همگن با رنگ یکنواخت مخلوط گردد. می‌توان جهت کاهش ویسکوزیته مواد در دمای پایین، آن را قبل از اعمال در محیطی با دمای بالا قرار داد. جهت اعمال، جزء هاردنر (B) به جزء رزین (A) افزوده شده و با استفاده از میکسر مناسب تا رسیدن به مخلوط کاملا همگن و یکنواخت همزده شود. این پوشش به صورت دستی و یا پاششی قابل اجرا می‌باشد. اجرای دستی با استفاده از قلم‌مو، غلتک، کاردک، لیسه و یا سایر ابزار موجود جهت اجرای دستی (با در نظر گرفتن ویسکوزیته) قابل انجام است. از حلال مناسب صرفا جهت تمیزکردن ابزار و وسایل اجرا استفاده شود.

موارد ایمنی:

تماس مواد با پوست و یا استنشاق بخارات ممکن است باعث آلرژی شود. تیم اجرا باید لباس و ماسک مخصوص و دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی پوشیده و  از کرم محافظتی روی پوست صورت و دست استفاده نمایند. استفاده از عینک‌های مخصوص جهت ممانعت از تماس مواد یا غبار اسپری با چشم الزامی است.

نکات مهم:

 • شرایط استفاده از الیاف تقویت کننده (در صورت نیاز): در صورتی که نیاز به تقویت سیستم پوشش باشد (نظیر ایجاد پل بر روی ترک‌های ریز بتن)، از الیاف تقویت کننده همراه با پوشش PFEP-2110 استفاده می‌گردد. برای این منظور، پوشش PFEP-2110 باید حداقل در دولایه اجرا شود. به این صورت که پس از اجرای لایه اول و در حالی که سطح پوشش هنوز خشک نشده است، الیاف بر روی آن خوابانده شده و با استفاده از برس نایلونی سفت، به داخل فیلم پوشش فشار داده می‌شود. پس از خشک شدن عمقی لایه اول، لایه بعدی بر روی آن اجرا گردد.
اشتراک اطلاعات این صفحه در شبکه های اجتماعی:
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp