آستری زینک ریچ اتیل سیلیکات– خمیری PFZE–۳۰۲۰

 آستری زینک‌ریچ اتیل سیلیکات – خمیری PFZE-3020، محصولی دوجزئی بوده و به عنوان اولین لایه جهت محافظت سطوح فلزی در برابر عوامل خورنده در محیط‌های با رطوبت دائمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول با دارا بودن خواص کاربردی مناسب و کیفیت بالا، محافظت گالوانیکی ویژه‌ای ایجاد نموده و در صورت آسیب دیدن فیلم رنگ، پودر روی موجود در آن با ایجاد حفاظت کاتدی، از گسترش خوردگی جلوگیری می‌کند.

 آستری زینک‌ریچ اتیل سیلیکات – خمیری PFZE-3020، محصولی دوجزئی بوده و به عنوان اولین لایه جهت محافظت سطوح فلزی در برابر عوامل خورنده در محیط‌های با رطوبت دائمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول با دارا بودن خواص کاربردی مناسب و کیفیت بالا، محافظت گالوانیکی ویژه‌ای ایجاد نموده و در صورت آسیب دیدن فیلم رنگ، پودر روی موجود در آن با ایجاد حفاظت کاتدی، از گسترش خوردگی جلوگیری می‌کند.

مصارف:

به عنوان آستری ضدخوردگی غنی از روی جهت محافظت:

 • سازه‌های ساحلی و فراساحلی
 • سطوح خارجی خطوط لوله و مخازن
 • صنایع شیمیایی، پالایشگاهی، پتروشیمی و نفت
 • بخش‌های مختلف نیروگاه‌ها و تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب

خواص و مزایا:

 • مقاومت در برابر خوردگی عالی
 • چسبندگی عالی
 • مقاومت حرارتی، مکانیکی و شیمیایی مناسب
 • قابل اجرا در شرایط دارای رطوبت بسیار بالا
 • سازگاری بالا با انواع سیستم‌های پوششی
 • غنی از پیگمنت ضدخوردگی روی

جدول خواص (دمای ۲۵ درجه سانتی‌گراد):

رنگ خاکستری تیره
براقیت مات
تعداد اجزا دو جزئی
نسبت اختلاط وزنی (جزء A به جزء B) 1 به ۴۶/۴
نسبت اختلاط حجمی (جزء A به جزء B) 1 به ۱
درصد جامد حجمی (مخلوط دو جزء) ۷۰±۵ %
دانسیته (مخلوط دو جزء) بیش از g/cm3 2
ضخامت پیشنهادی فیلم خشک µm 80 – 60
پوشش تئوری با ضخامت پیشنهادی* kg/m2 2/0 – ۱۵/۰
زمان مجاز مصرف پس از اختلاط اجزا ۲ ساعت
زمان خشک شدن سطحی (ASTM D1640) 4 ساعت
زمان خشک شدن عمقی (ASTM D1640) 8 ساعت
زمان پخت کامل ۷ روز
درصد روی (زینک) در فیلم خشک بیش از ۸۳ %
حلال رقیق کننده تینر اتیل سیلیکات T-800
دوره انبارداری ۱۲ ماه (به دور از باد، باران و نور مستقیم خورشید و بازه دمایی ۵+ تا ۴۰+ درجه‌ سانتی‌گراد)
بسته‌بندی جزء رزین (A): kg 6/5

جزء هاردنر (B): kg 25

* در مقدار پوشش تئوری با ضخامت پیشنهادی، میزان پرت در نظر گرفته نشده است.

دستورالعمل مصرف:

آماده سازی سطح:

سطح باید کاملا تمیز و عاری از هرگونه آلودگی نظیر چربی، گرد و غبار، زنگ‌زدگی و بقایای رنگ‌های قبلی باشد. سطح باید به روش بلاست تا درجه نزدیک به سفید (Sa21/2) و حصول پروفایل ۱۰۰ – ۵۰ میکرون آماده‌سازی شود. سپس از هوای خشک و تمیز عاری از روغن جهت برطرف نمودن ذرات گرد و غبار ناشی از بلاست استفاده گردد. در صورت محدود بودن سطح، می‌توان از روش‌های مکانیکی نظیر سایش برای آماده‌سازی آن استفاده نمود. در این حالت نیز سطح باید تا درجه ST3 آماده‌سازی گردد. سطح باید حداکثر ۴ ساعت پس از آماده‌سازی، پوشش داده شود. در غیراین صورت باید عملیات آماده‌سازی تجدید شود. توصیه می‌شود در صورتی که میزان نمک سطح بیش از حد مجاز است، قبل از عمل بلاست و نیز پس از آن سطح شستشو داده شود. پس از شستشوی سطح، دوباره عمل بلاست تکرار گردد. این مراحل تا رسیدن میزان نمک موجود بر روی سطح، به بازه قابل قبول ادامه یابد.

اعمال پوشش:

پیش از اعمال، جزء A توسط همزن مناسب تا رسیدن به مخلوط کاملا همگن با رنگ یکنواخت مخلوط گردد. جهت اعمال، جزء هاردنر (B) به جزء رزین (A) افزوده شده و با استفاده از میکسر مناسب تا زمان رسیدن به مخلوط کاملا همگن و یکنواخت همزده شود. در صورت نیاز می‌توان جهت رقیق نمودن رنگ از تینر اتیل سیلیکات T-800 استفاده نمود. برای این منظور، تینر باید به تدریج به مخلوط دو جزء اضافه شده و همزده شود تا ترکیب یکنواختی حاصل گردد. این رنگ توسط اسپری معمولی یا بدون هوا قابل اعمال بوده و قسمت‌های رنگ نشده و آسیب دیده درمساحت‌های کم با قلم‌مو ترمیم می‌شوند. در محیط‌های بسته تهویه هوا در خلال اعمال رنگ ضروری است.

پس از اتمام کار، کلیه تجهیزات بلافاصله با تینر مناسب نظیر تینر اپوکسی  T-800شستشو شوند.

موارد ایمنی:

تماس مواد با پوست و یا استنشاق بخارات ممکن است باعث آلرژی شود. تیم اجرا باید لباس و ماسک مخصوص و دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی پوشیده و  از کرم محافظتی روی پوست صورت و دست استفاده نمایند. استفاده از عینک‌های مخصوص جهت ممانعت از تماس مواد یا غبار اسپری با چشم الزامی است.

نکات مهم:

 • استفاده از این آستری در ضخامت‌های بالاتر از ۱۲۵ میکرون در هر لایه توصیه نمی‌گردد.
 • در هنگام عملیات پاشش، مخلوط دو جزء در فاصله‌های زمانی کوتاه (نظیر هر ۵ دقیقه یک بار) همزده شود تا از ته‌نشینی احتمالی پیگمنت روی موجود در آن جلوگیری شود.
 • در محیط‌های اسیدی یا قلیایی بسیار قوی استفاده از این پوشش امکان‌پذیر نمی‌باشد.
 • در محیط‌های بسیار خشک، باید پس از اجرای پوشش به آن رطوبت رسانی گردد تا پروسه پخت آن کامل شود. این کار را می‌توان با اسپری کردن مداوم آب بر روی سطح پوشش داده شده و یا پوشاندن سازه با پارچه‌های نگهدارنده رطوبت نظیر تنظیف یا گونی انجام داد.
اشتراک اطلاعات این صفحه در شبکه های اجتماعی:
Facebook
LinkedIn
Telegram
WhatsApp